🧨Zarządzanie sobą w zmianie.
Niełatwy temat, bo trzeba mieć odwagę, aby powiedzieć sobie wprost, a potem głośno: boję się, mam wątpliwości, co ja zrobię?….
😊Dlatego bardzo dziękuję Burda International Poland za zaproszenie, abym opowiedziała o zmianie i podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem.
📌Obawiamy się zmian, bo często łączą się z poczuciem zagrożenia, brakiem zaufania do tych, którzy zmiany wprowadzają, niepokojem przed nieznanym, brakiem wsparcia. I to są uprawnione uczucia.
📍Świadomość, czym jest cykl zmiany, pozwoli na zrozumienie i akceptację reakcji emocjonalnych oraz przygotowanie planu na swoją adaptację do zmiany.
🔔Psychiatra prof. Kübler-Ross opisała reakcję psychologiczną na wieść o nieuleczalnej chorobie i perspektywie śmierci. Ten model opisujący 5 psychologicznych faz jest obecny w naszych reakcjach także na trudne zmiany którymi musimy stawić czoło w organizacjach,
1️⃣Szok, zaprzeczanie
2️⃣Gniew, obwinianie
3️⃣Negocjacje
4️⃣Depresja -na poziomie jednostki w sensie klinicznym, ale także to apatia w zespole, zła atmosfera, taka, przepraszam za słowo, do chrzanu…
5️⃣Akceptacja
Oprócz racjonalnej oceny sytuacji, do której dążymy, potrzebna nam jest umiejętność zadbania o siebie w stresie. Dzięki temu zwiększamy emocjonalną, ale też poznawczą gotowość do akceptacji nowego.
👌Dziękuję mili uczestnicy spotkania za Waszą obecność, komentarze, POMYSŁY i szczerość. Bez malowania trawy na zielono, ale z otwartością na rozwiązania, które pokazałam. Wśród nich: budowanie emocjonalnego BHP, praca nad negatywnymi przekonaniami, dostrzeganie własnych zasobów i poszerzanie strefy kontroli, nastawienie na uczenie się (growth mindset ) i inne.
😊Jako puls check stosuję i namawiam do sprawdzenia w jakim stanie jesteśmy poprzez-smile check! Wydzielasz endorfiny, ale NIEWYMUSZONY uśmiech do siebie jest prognostykiem Twojej adaptacji do zmiany i bardziej optymistycznego spojrzenia na sytuację.
💥Rolą organizacji w zmianie jest systematyczna komunikacja i troska o pracownika, aby przeprowadzić go przez zmianę w sposób jak najmniej dotkliwy.
🎖Szansą dla każdego z nas jest zarządzanie własnym #mentalwellbeing w taki sposób, aby dojście do fazy inspiracji, komfortu i akceptacji nie było bardzo bolesne (nie piszę bezbolesne, bo to prawie niemożliwe, bądźmy szczerzy). I aby uniknąć dużego dołka w funkcjonowaniu swoim i zespołu. Także dzięki wzajemnemu wsparciu.
Jak radzicie sobie w czasie trudnych zmian?