skontaktuj się z nami: +(48) 606 63 63 33 a.pfejfer-buczek@transitiongroup.eu

Zapraszam na studia podyplomowe o wellbeingu

📍Zdrowie psychiczne, a środowisko pracy.

🔷 O zdrowiu psychicznym powinniśmy rozmawiać w środowisku pracy, ale ważne jest, żebyśmy wiedzieli jak rozmawiać. Do tego potrzebna jest wiedza.

🎓 Jako wykładowca na studiach podyplomowych „Pozytywna Organizacja – dobrostan (wellbeing) i zdrowie w miejscu pracy” na Akademia Leona Koźmińskiego (Kozminski University), mam przyjemność prowadzić zajęcia z twórczynią tego kierunku Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska

💡 Wydaje się, że chyba już wszyscy rozumieją zdrowie jako „stan PEŁNEGO fizycznego, PSYCHICZNEGO i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niedomagania” (WHO).

 

🧐 Będąc lekarzem psychiatrą, na co dzień pracuję z pacjentami z korporacji. Najczęściej spotykam się z dwiema postawami: (1) „ale jak powiem prawdę, to mnie zwolnią, uznają, że nie daję rady”; (2) „przecież ja nie jestem chory/a – tylko spać nie mogę. Rzeczywiście trochę jestem ostatnio smutny/a, ale z czego tu się cieszyć? Niech Pan mi szybko coś pomoże, bo tam wszyscy na mnie czekają”.

 

🔴 KAŻDY człowiek ma prawo „nie dawać rady”. Przeciążony mózg daje wyraźne sygnały, np. przygnębienie, spowolnienie, drażliwość, prokrastynacja, zaburzenia snu.
Kultura wsparcia dobrostanu w organizacji opiera się na tym, że człowiek jest szanowany, jako pracownik jest dobrze zarządzany – nie jest wykorzystywany, przeciążany, eksploatowany. Kiedy słyszę od pacjenta, że bardziej niż swoim zdrowiem martwi się tym, co „oni” powiedzą, widzę niestety, jak niskie jest poczucie bezpieczeństwa pacjenta / pracownika. Jak niewielkie jest wzajemne zaufanie w firmie. Niestety, dzieje się tak w wielu firmach.

 

🔴 Najważniejszym wyzwaniem jest zmiana KULTURY PRACY. Wzajemny szacunek, lepsze planowanie procesów, sprawniejsza komunikacja – wysoka świadomość celu, bez „malowania trawy”. To właśnie jest PREWENCJA STRESU w miejscu pracy.

 

🔴 Nie mniej ważną sprawą jest to, że każdy z nas powinien ROZUMIEĆ SIEBIE, mieć umiejętność wglądu w siebie, zauważać zmiany w samopoczuciu. Tu chcę uwrażliwić, że szukając szybkiego sposobu na odstresowanie i pracując w ciągłym stresie, możemy niepostrzeżenie zacząć nadużywać alkoholu, stać się przykrymi dla innych, popadać w szybkie osądy, gorzej funkcjonować intelektualnie i gorzej funkcjonować rodzinnie.

 

🔴 Wyrównanie stanu psychicznego wymaga czasu, leczenie trwa miesiącami, nierzadko musi być wspomagane psychoterapią. Trzeba doprowadzić do zmiany swoich nawyków.

 

💼 Pracowałem w korporacjach. Wiem, że czas biegnie tam szybciej… ale jako psychiatra, wiem też, że nie można w nieskończoność przyśpieszać… mózg na to nie pozwoli.

 

🟢 Zapraszam serdecznie na kolejną edycję studiów „Pozytywna Organizacja – dobrostan (wellbeing) i zdrowie w miejscu pracy”.

Top