skontaktuj się z nami: +(48) 606 63 63 33 a.pfejfer-buczek@transitiongroup.eu

Wiele pytań dotyczących depresji

Depresja

📌Aktywnym adresatem psychoedukacji coraz bardziej stają się osoby, które NIE MAJĄ DEPRESJI…
Ale, które :
📍uważają, że każdy może mieć gorsze chwile, ale… to minie…

Pan Robert- „ja też mam stres i czasem jest mi smutno,  ale jakoś mogę się pozbierać, idę na siłownię. Każdy powinien znaleźć sobie hobby i odskocznię……A nie, zaraz depresja…”

Ważna wiadomość dla pana Roberta:
🧨W depresji (zwłaszcza ciężkiej) nie jesteś w stanie sobie pomóc. Nie masz siły na nic, świat jest beznadziejny, przeraża cię. Depresja może przyjść znikąd, znienacka. Poczucie beznadziei nie mija.
Najgorszym sposobem Panie Robercie jest tłumaczenie takiej osobie —„ja sobie poradziłem. Ty też dasz radę…”

 

📍widzą, że bliska osoba cierpi, boli ją ciągle brzuch, skacze ciśnienie, serce nierówno bije. Żadne leczenie nie działa.

🧨Ważna wiadomość dla pana Krzysztofa:
Panie Krzysztofie -może Pana żona cierpi na depresję? Warto porozmawiać o tym z lekarzem, psychologiem. W depresji istnieją maski somatyczne, które bywają bardziej wyraźne niż psychiczne objawy. Ich leczenie jednak nie poprawia stanu chorej osoby
Jeśli będzie Pan to wiedział, szybciej z żoną traficie do specjalisty, który zbada chorą pod kątem depresji.

 

📍uważają, że pracownik …uciekł w zwolnienie”.

Pani Joasia:
„Podobno Marek ma depresję, ale przecież on był wesoły, w ogóle nie było po nim widać, że coś mu dolega. Stresował się i skarżył, że tak długo nie pociągnie, ale kto dziś nie ma na głowie za dużo…? Pewnie chce sobie odpocząć”

Wiadomość dla pani Joasi:
🧨Pani Joasiu… A czy Pani wie, że pacjent może mieć rozpoznaną depresję pomimo braku smutku? Że są inne objawy, takie jak zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zaburzenia lękowe, z którym człowiek „walczy”, żeby „dać radę”. Aż pęknie….
Pani Joasiu-nie jest Pani rolą kwestionowanie stanu zdrowia swojego podwładnego. Bardzo będzie potrzebne Pani wsparcie, jak Marek wróci do pracy. Czy Pani wie, jak okazać swoją otwartą wspierającą postawę, jak się komunikować? Jak pomóc Markowi wrócić do obowiązków? A może warto coś zmienić w swojej pracy jako szefa? A może można obniżyć poziom zbędnego stresu w zespole…A może…? A czy Pani…dba o siebie…?

 

📢Prowadzimy psychoedukację, aby dostarczać wiedzy, wsparcia, wzmocnienia. Każdy z nas bez wyjątku może wiedzieć więcej, żeby UMIEĆ wspierać.

 

🔔Po ostatnim webinarze, planowana sesja Q&A; było bardzo dużo pytań. Będzie odpowiadał psychiatra Wiktor Z. Buczek MD, MBA i psycholog Małgorzata Ufnal. Mój kochany psychoedukacyjny dream team. Ja odpowiem na pytania, które dotyczą środowiska zawodowego, w którym funkcjonuje chory pracownik.

 

Top