Pani Halina
89 lat, wdowa. Od wielu lat mieszka sama w innym mieście niż syn, który zrobił dużą karierę. Spotyka się z mamą kilka razy w roku, mają kontakt telefoniczny.
Zaniepokojony syn przywozi mamę na wizytę do psychiatry. Mówi, że OD WIELU miesięcy, z mamą „dzieje się coś niedobrego” – jest smutna, ma problemy z pamięcią.
W gabinecie syn pyta, czy może zostawić mamę, aby czuła się swobodniej. Lekarz pyta panią, czy chciałaby aby syn został, a ona z wdzięcznością odpowiada, że BARDZO by tego chciała.
💥W czasie wywiadu pani podkreśla, że radzi sobie dobrze na co dzień. Jednak uwagę lekarza zwraca spowolniony tok myślenia, wymijające odpowiedzi, wyraźne zaburzenia pamięci świeżej.
💡Test rysowania zegara – pani poproszona o narysowanie tarczy zegara ze wskazówkami a potem wskazanie godziny 3:00 – nie była w stanie prawidłowo wykonać zadania.
Okazało się, że stan odpowiada otępieniu średniego stopnia.
❗Syn ZDĘBIAŁ. Powiedział wprost „Nie wiedziałem, że jest tak źle.”
Zostało wdrożone leczenie.
🔊Czy naprawdę wiesz, w jakiej formie jest Twój Senior? Czy jesteś czujny/a i nie czekasz, aż coś się stanie?
O tym też było na naszej konferencji Zdrowie psychiczne pracownik-wyzwania w czasie pandemii.
Od tego czasu cała rodzina jest dużo bliżej swojej rodzicielki. Pani ma zapewnioną 24-godzinną opiekę. Syn dużo częściej kontaktuje się z nią, kiedy może, odwiedza (dzisiaj głównie rozmawiają zdalnie). Mama czuje się lepiej, odzyskała nastrój, równowagę psychiczną, Często się uśmiecha. Dzięki leczeniu spowalniającemu otępienie, mając opiekę, jeszcze całkiem nieźle sobie radzi.
Stres i choroba w rodzinie to stres dla każdego z nas. Bądźmy czujni i blisko naszych Seniorów. Ich samopoczucie wpływa na dobrostan całej rodziny.
O tym też powinien wiedzieć Twój pracownik.