skontaktuj się z nami: +(48) 606 63 63 33 a.pfejfer-buczek@transitiongroup.eu

Czy słyszeliście o Walerym Jaworskim?

30.10.2019

Wspomniał o nim  prof. M. Krawczyk, były Rektor Medical University of Warsaw – MUW, znakomity transplantolog,  w czasie   Pharma 360° PLanet.

 

Jaworski to pionier gastrologii. Jako pierwszy, już w XIX w.,  opisał bakterie zwane później  helicobacter pylori, sugerując, że mogą być źródłem chorób ukł. trawienia. Jego prace przeszły bez echa, dopiero badacze Warren i Marshall odkryli bakterie na nowo, za co dostali Nobla … w 2005r!

 

W wykładzie o dylematach etycznych, prof. Krawczyk zwrócił uwagę na ważne pytania.  A problemy DOTYCZĄ NAS WSZYSTKICH.

– Czy  lekarz ma prawo odmówić przeszczepu organu od dawcy rodzinnego, jeśli zdrowie dawcy może się gwałtownie pogorszyć po przeszczepie? Jakie zastosować kryteria, aby podjąć decyzję odmowną, która może przecież wpłynąć na ryzyko śmierci biorcy, bliskiej osoby dla dawcy?

 

– Czy łamane są zasady sprawiedliwości, gdy jest długa kolejka do przeszczepu nerki, a zgłasza się dawca, który chce oddać narząd tylko choremu z rodziny, choć czekają bardziej potrzebujący?

 

– Czy niektóre zabiegi med. estetycznej nie powinny nazywać się „nieterapeutycznymi usługami medycznymi”? Czy to jeszcze medycyna…

 

– Czy w erze technologii mistrz chirurgii staje się mistrzem robotyki? Czy to już. inny zawód…?

 

Odpowiedzi…?

Top